Valtiovalta asettaa nyt rajoituksia elämäämme. Hyvästä syystä. Toistaiseksi ne ovat olleet suurelta osin suosituksia. Niitä ei ole annettu ihmisten kiusaksi, vaan meidän kaikkien suojelemiseksi koronavirusepidemialta. Ne on siis tarkoitettu noudatettavaksi.
Poikkeusolojen takia monen toimeentulo on vaarantunut. Varsinkin riskiryhmiin kuuluvilla vaarassa on terveys ja lisäksi se tärkein – itse elämä.
Kenelläkään ei ole nyt oikeutta olla itsekäs. Noudatetaan suosituksia, ennen kuin niistä tulee entistä tiukempia määräyksiä. Jotkut tekevät kaikkensa, toiset eivät välitä. Näin ei voi olla.
Me voimme omalla käytöksellämme vaikuttaa. Nyt jos koskaan on syytä ajatella ME, eikä minä.
Vältetään siis lähikontakteja ja turhaa kokoontumista. Näin omaksi ja toisten parhaaksi. Pidetään muilla tavoin yhteyttä varsinkin apua tarvitseviin, ja yksin eläviin lähimmäisiimme.
Koronavirusepidemian nujertaminen on joukkuepeliä. Me olemme mukana. Ole sinäkin.
Terveisin,
Kaapo Kakko, Tepsiläinen 2019Timo Nummelin, kunniajäsen
Mikko Rantanen, Tepsiläinen 2015
Heikki Suhonen, kunniajäsen
Ville Vahalahti, kunniajäsen
Tepsiläiset ry:n hallitus